ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ - http://msa.edu.gr - Learn More Create Success
Navigation

Το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης ΙΙ M.S.A υλοποιεί Ετήσιο Επιμορφωτικό Πρόγραμμα με τίτλο «Εξειδίκευση στην Ειδική Αγωγή» το οποίο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, ειδικούς παιδαγωγούς, ψυχολόγους, λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, και γενικότερα σε κάθε επαγγελματία που ασχολείται με τη διάγνωση και το σχεδιασμό προγραμμάτων για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, από την προσχολική ηλικία μέχρι και την εφηβεία, καθώς και σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές αντίστοιχων ειδικοτήτων. Τέλος, το πρόγραμμα μπορεί να παρακολουθήσει κάθε ενδιαφερόμενος για τη συγκεκριμένη θεματική.

Διάρκεια: 40 ώρες ανά θεματική ενότητα, 400 ώρες συνολικά

Θεματικές ενότητες:

1. Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες – Δυσλεξία
  2. Κινητικές και Φυσικές Αναπηρίες και Ειδική Αγωγή
  3. Νοητική Καθυστέρηση – Σύνδρομο Down
  4. Διάχυτες Αναπτυξιακές Διαταραχές – Αυτισμός:
  5. Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής/ Υπερκινητικότητα
  6. Ψυχοπαθολογία του παιδιού
  7. Προβλήματα Συμπεριφοράς, Διασπαστικές Διαταραχές και Ειδική Αγωγή
  8. Δεξιότητες Συμβουλευτικής στην Ειδική Αγωγή
  9. Διεπιστημονική Προσέγγιση στο χώρο της Ειδικής Αγωγής
  10. Διαγνωστικά Εργαλεία/ Συννοσηρότητα

Τρόποι διεξαγωγής:

Εξ΄ αποστάσεως εκπαίδευση με υλικό που θα διατίθεται σταδιακά σε κάθε ενότητα και εκπόνηση μίας εργασίας ανά ενότητα (40 ώρες/θεματική).

Για πληροφορίες πατήστε εδώ.